Strategia to konkretny plan działania na rynku, mówiący krok po kroku jak powinniśmy postępować w konkretnej sytuacji: kiedy dokonać zakupu, jak prowadzić pozycję i kiedy ją zamknąć. Oczywiście jest to bardzo skrócony opis, ale jednak kluczowy. Na rynkach nie mogą nami kierować emocje (nadzieja, strach, obawa, itp). Aby zostać zyskownym traderem musisz dokładnie znać zasady strategii, np. kiedy pojawia się okazja inwestycyjna i co w danym momencie będziemy robić. Do realizacji strategii potrzebujemy ogromnej cierpliwości i dyscypliny.
Załóżmy jednak że udało Ci się znaleźć prawidłowość (powtarzalność) na wykresie, lub dostaliśmy od kogoś strategię “GRATIS”, która obiecuje regularne, duże zyski.
Aby zacząć z niej korzystać, i ryzykować utratę naszego kapitału na realnym rynku, musimy ją przetestować na historii. Długość testowanego odcinka jest uzależniona od interwału na jakim będzie pracować nasza strategia. Uważam jednak że to minimum 1-3 lata. A zatem żeby przeprowadzić test naszej strategii mamy dwie możliwości: ręczną i automatyczną. Ręczna polega testowaniu na wykresie krok po kroku, transakcja po transakcji, dzień po dniu, miesiąc po miesiącu i tak przynajmniej przez co najmniej okres 1 roku.
Kolejną możliwością jest zautomatyzowanie naszej strategii i przetestowanie jej automatycznie, co zabiera zdecydowanie mniej czasu, jest ona stosowana przez zawodowych traderów, gdyż mają do tego odpowiednie narzędzia i umiejętności – z czego i My korzystamy na co dzień.
W każdym z tych przypadków otrzymujemy wynik, najlepiej gdyby on był dodatni, a nasza krzywa kapitału będzie się w sposób “płynny” wznosić ku górze. Wtedy przechodzimy do kolejnego kroku jakim jest przeprowadzanie optymalizacji, czyli wyciągnięcie wniosków z przeanalizowanej historii i poprawa jej parametrów. Na zakończenie robimy kolejny test historyczny, aby sprawdzić czy taka optymalizacja przyniosła pożądany efekt.
Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie symulacji, do tego można użyć najlepszej metody jaką jest “Monte Carlo” (o której pisałem niedawno), spotykaną również pod nazwą: Symulacja Prawdopodobieństwa, która służy do określenia skutków nieprzewidzianego zdarzenia. Czyli mówiąc w skrócie i bardzo prosto, czy otrzymamy przybliżony wynik naszej strategii, jeśli np. nie dokonamy 5% transakcji, ponieważ z jakiegoś powodu nie było nas przed komputerem, np. byliśmy chorzy lub byliśmy zajęci czymś innym, a w tym czasie nasza strategia dała nam sygnał do zajęcia pozycji. Po przeprowadzeniu takiej symulacji bardzo często wyniki naszej strategii już nie są tak dobre. Co tak naprawdę w wielu przypadkach dyskwalifikuje ją do wykorzystania na realnym rynku. A zatem pozostaje przeprowadzić kolejną optymalizację i mieć nadzieję że wynik będzie lepszy lub poszukać nowej strategii i cały proces powtórzyć jeszcze raz. Zanim znajdziemy zyskowną strategię może minąć kilkanaście miesięcy.
Teraz już wiecie dlaczego tak mało osób odnosi sukces na rynku, większość nie ma wiedzy na ten temat albo nie chce poświęcać na to czasu, kierują się nadzieją, że w ich przypadku będzie inaczej i szukają drogi na skróty.
Mam nadzieję, że po tym artykule zdobyli Państwo wiedzę jak prawidłowo podejść do tematu, jak zachować rozsądek przy korzystaniu z “gratisowych” czy “darmowych” strategii, obiecujących duże zyski. Najczęściej żaden z ich autorów nigdy nie wysilił się, by wykonać profesjonalny test strategii. Gdyby tak było, to umieszczali by w opisie strategii kilkuletnią historię testów, a nie jedynie pokazywali na krótkim wybranym przez siebie odcinku ich skuteczność.
Wiedzą teraz Państwo, jak wiele pracy wymaga zbudowanie dobrej i zyskownej strategii, tu nie ma drogi na skróty, tylko mozolna i czasochłonna praca a dzięki naszym gotowym rozwiązaniom możesz zaoszczędzić swój czas i pieniądze.
Więcej informacji na naszej stronie www.maxprofit24.pl