...
Roboty handlowe

PRZEWAGA ROBOTÓW HANDLOWYCH NAD TRADYCYJNYM TRADINGIEM

PRZEWAGA ROBOTÓW HANDLOWYCH NAD TRADYCYJNYM TRADINGIEM

Zastanawiamy się pewnie jak w przyszłości będzie wyglądał świat w dobie tak szybkiego rozwoju cyfryzacji, technologii, automatyzacji, zwłaszcza na takim rynku jak finansowy czy kapitałowy. Człowiek w swojej naturze zawsze dążył do tego, by wszystkie prace uprościć, by życie było łatwiejsze, wygodniejsze. Dlatego kluczowe jest pytanie, czy nadal będzie sam podejmował decyzje inwestycyjne, czy raczej pozwoli, by to roboty, robiły to za niego. Zawód tradera to bardzo trudna i żmudna praca, wymaga ogromnego doświadczenia, wiedzy ekonomicznej oraz analitycznego myślenia. Świat w swoim galopującym rozwoju technologii ułatwia nam pracę, podsuwając coraz to nowsze rozwiązania. Handel algorytmiczny powstał już dosyć dawno temu, bo w latach 80-90-tych XX wieku, wraz z rozwojem technologii komputerowej. Dziś, po 40 latach, to już w 92% roboty handlują na rynku Forex!

Jakie są zalety robotów?

Po pierwsze oszczędność czasu.

Dzięki robotom traderzy mogą mieć większą kontrolę nad rynkiem i to przez 24 godziny na dobę, pozwala im to uwolnić się od negatywnych emocji, bo roboty pracują za nich zgodnie z ustalonym i co najważniejsze przetestowanym planem. Handel algorytmiczny przywraca więc wolność traderom, gdyż nie muszą już żmudnie wpatrywać się w ekran monitora i ciągle obserwować tabeli notowań i mnóstwa wykresów.

Po drugie eliminacja aspektu psychologicznego.

Najważniejszą przewagą handlu automatycznego jest psychologia i dyscyplina. To właśnie te czynniki w dużym stopniu odpowiadają za skuteczność tredera. W procesie decyzyjnym trader często spotyka się ze zjawiskiem nazywanym uprzedzeniem poznawczym. Na czym to polega? Mówiąc w skrócie, inwestor podejmuje nieracjonalne decyzje, które najczęściej wynikają z zakorzenionych uprzedzeń czy przekonań, i są one zwykle niezgodne z założeniami strategii handlowej. Przyczyna tego zjawiska wynika też z nadmiaru informacji, którymi atakują nas media oraz z konieczności szybkiego podejmowania decyzji inwestycyjnych. Natomiast Automatyczny Trader Handlowy realizuje założenia naszej strategii ? nie musi się zastanawiać i rozważać innych wariantów czy czynników.

Po trzecie szybkość reakcji.

Robot Handlowy potrafi jednocześnie monitorować setki notowań różnych aktywów, a także dokonywać błyskawicznych obliczeń przy użyciu skomplikowanych formuł. Szybciej niż człowiek dostrzega, że założenia naszej strategii zostały osiągnięte i wtedy szybko podejmuje decyzję czy otwierać albo kiedy zamykać zlecenia. Człowiek fizycznie nie jest w stanie tak szybko zareagować.

Jakie są wady robotów?

Niestety roboty mają też wady, o których nie możemy zapominać. Do głównych należy wrażliwość na wszelkie zakłócenia, co może być źródłem poważnego ryzyka.

Kolejną wadą jest dobór i jakość danych, jakie są przetwarzane przez algorytm. Jak wiadomo, mamy tu do czynienia z mechanizmem analizującym dane historyczne i starającym się dokonać pewnych założeń na przyszłość na podstawie założonej strategii. Jeśli dane te już na początku będą miały niską jakość, to nawet najlepszy robot nie będzie w stanie dobrze funkcjonować, co może odbić się na skuteczności tego oprogramowania.

Czy warto korzystać z robotów handlowych?

Zdecydowanie tak, gdyż w narzędziu tym drzemie ogromny potencjał, a wymienione zalety w dużym stopniu przewyższają ich wady a także trading tradycyjny.

Co zatem trzeba zrobić by jak najlepiej wykorzystać to narzędzie i wyeliminować wady? Najważniejsze jest, by robot i jego strategia (algorytm) był przetestowany przez jak najdłuższy czas, by na historii móc prześledzić jak sobie radził w niestandardowych warunkach rynkowych, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Nie zmienia to faktu, że handel automatyczny może stanowić naprawdę korzystne rozwiązanie dla osób z mniejszym doświadczeniem, którzy nie mają czasu na samodzielną analizę wykresów, ale mimo wszystko chcą zainwestować swoje środki w taki sposób, aby w każdej chwili móc je wycofać.

Osoby z większym doświadczeniem zapewne docenią możliwości algo-tradingu, gdyż w ich przypadku jedyne co muszą zrobić, to wdrożyć swoją własną strategię do odpowiedniego oprogramowania i przetestować ją.

Nasze roboty to zautomatyzowana strategia, którą wielokrotnie przetestowaliśmy i korzystaliśmy przez wiele lat, dlatego zachęcamy do bliższego zapoznania się z naszą ofertą.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.